Upaljeno grlo kod dece – lečenje pomoću čajeva

Caj

Kako sprečiti razvijanje upale grla i onemogućiti da pređe u mnogo veće i ozbiljnije komplikacije? Odgovor se nalazi pred nama, tačnije u našoj kuhinji, jer su u pitanju sastojci domaćeg, biljnog porekla, koji nisu štetni i ne sadrže veštačke supstance.

Ukoliko vam se dete požali da ga grlo boli ili grebe, ne treba odmah da trčite kod lekara ili zuzimate red u apoteci kako biste mu kupili lekove  (deci do 5. godine nemojte davati nikakve tablete za sisanje, jer može doći do gušenja).

Umesto toga, probajte da eliminišete simptome upaljenog grla i prehlade koristeći čajeve i napitke, tj. ono što već imate u svojoj kući i što koristite svakodnevno.

Grebuckanje, svrab, otok i bol su simptomi koji ukazuju na upalu grla. Bol, koji je glavni pokazatelj da je grlo upaljeno, se najčešće javlja pri gutanju, tj. uzimanju hrane i tečnosti. Osim što predstavlja neoprijatnost i stvara osećaj nelagode, upala grla ume i da poremeti san,naročito onaj noćni, a onda deca postaju razdražljiva, nervozna, plačljiva, odbijaju hranu i piće.

Šolja dobrog čaja – uvek pravo rešenje

Mnoge ljude privlači aroma, ukus i izgled čaja, pa ga koriste i kada su zdravi, naročito u hladnim, zimskim mesecima. Pored toga što pruža prijatan osećaj topline i opuštanja, šoljica čaja može ublažiti ili u potpunosti eliminisati simptome upaljenog grla.

Zašto bi trebalo da pijemo čaj kada imamo upalu grla?

  • Sadrži antioksidante – jedinjenja koja jačaju imuni sistem našeg organizma i omogućavaju da se uspešno izborimo sa prehladom i drugim infekcijama. Antioksidanti pomažu i u zaceljivanju tkiva i obnavljaju oštećenu sluzokožu grla.
  • Imaju antiinflamatorno dejstvo – mnogi čajevi u sebi sadrže elemente koji imaju protivupalno dejstvo, pa smanjuju bol i iritaciju grla, a utiču i na smanjenje otoka.
  • Obezbedjuju stalnu vlažnost sluzokože – ukoliko unosimo velike količine tečnosti, naročito čaja, sluzokoža ždrela je stalno vlažna, a to znači da se smanjuje bol i otok, koji su posledica zapaljenskog procesa i koji umeju da stvaraju problem pri gutanju.
  • Odlični su u kombinaciji sa medom – med sa svojim antibakterijskim dejstvom je sastojak koji je prosto neodvojivi dodatak čaju. No, budite oprezni – deca mlađa od godinu dana ne treba da uzimaju med zbog mogućnosti nastanka infantilnog botulizma.

Zbog čega je dobro lečiti grlo prirodnim putem?

Upala grla ili gušobolja može nastati usled dejstava različitih faktora. Najčešći uzročnici su bakterije i virusi, ali upaljeno grlo, udruženo sa kašljem i curenjem iz nosa, može biti i posledica alergija. Ukoliko bol i otečenost grla ne prestanu nakon 2-3 dana, a pri tom se jave i drugi simptomi prehlade, treba se obratiti lekaru i potražiti stručnu pomoć. Nikako se ne savetuje da uzimate lekove na svoju ruku i po slobodnoj volji, jer su rizici veoma veliki, a neki od njih su:

  • Neodgovarajuća i neprimerena doza leka u odnosu na uzrast deteta i česta predoziranja odrećenim lekom.
  • Mnogi sirupi sadrže veštačke boje ili neke druge štetne materije koje trajno mogu ugroziti zdravlje vašeg deteta.Vodite računa da kupujete prirodne.
  • Acetaminofen (Tylenol) je supstanca koja je prisutna u mnogim lekovima koji se daju deci kod upale grla, a utvrđeno je da unos ovog jedinjenja u organizam deteta udvostručuje rizik za nastanak astme.
  • Pseudoefedrin je takođe jedna od supstanci koja je prisutna u sirupima protiv upale grla, a kod dece uzrokuje pojavu hiperaktivnosti, probleme sa spavanjem, poremećaj u držanju pažnje i koncentracije.

Upotrebom čajeva i napitaka koji u sebi sadrže samo prirodne sastojke nikako ne možete nauditi svom detetu, ne možete ga predozirati, a ukusi veoma prijaju deci, pa ih uzimaju bez ikakvog otpora i odbijanja.

Naravno postoje situacije kad se morate obratiti specijalistima za lečenje alergija, a pre toga pogledajte 14 prirodnih načina da otklonite bol u grlu kod dece:

1. Med, limun i voda

Ovaj napitak može učiniti čuda kada je u pitanju bolno grlo, a deca ga prosto obožavaju jer je veoma prijatnog ukusa. Ipak, deci mlađoj od 12 meseci, zbog spora bakterija koje se nalaze u medu, nemojte davati ovaj čaj, jer izaziva neželjene posledice.

Dodajte u  čašu tople vode kašiku meda i pola kašike limunovog soka. Med deluje antibakterijski i sadrži antioksidante, limun razređuje nakupljenu sluz u grlu, a topla voda veoma prija bolnoj i izgrebanoj sluzokoži. Piti dva-tri puta dnevno.

Još veći učinak ćete postići ukoliko detetu date kašiku meda i objasnite mu da lagano otapa med u ustima kako bi klizio niz grlo. Ovo je posebno preporučljivo za smirivanje tzv. ”noćnog” kašlja. Med je veoma efikasan kod zaceljivanja rana, pa će bol u grlu brzo nestati, ukoliko se nekoliko puta dnevno uzima med na ovaj način. Još jedna od prednosti meda je što ga deca veoma vole, pa će oberučke prihvatiti ovu metodu lečenja.

2. Grgoljenje slanom vodom

Napravite rastvor slane vode tako što ćete u šolju tople vode (200ml) dodati kašičicu soli. Mešajte dok se so ne rastvori, a potom neka dete grgolji nekoliko puta na svaka tri sata, ili češće, ukoliko je bol intenzivan. Slana voda je veoma dobra u razbijanju sekreta i sprečavanju infekcije. Naravno, ovu metodu je moguće primeniti kod dece nešto starijeg uzrasta, jer mlađa deca ne umeju da grgolje i postoji opasnost od zagrcnjavanja.

3. Čaj od kamilice

Kamilica se koristi još odavnina, i u medicini, i u kućnoj varijanti. Zbog svog protivupalnog dejstva, preporučuje se pri bolnom grlu i u sprečavanju infekcije koja je izazvala bol. Radi postizanja jačeg imuniteta dece, pored čaja od kamilice, preporučuje se i inhalacija, tj. udisanje pare čaja od kamilice.

4. Čaj od nane (pepermint čaj)

Pored toga što osvežava dah, nana ima antiinflamatorno, antibakterijsko i antivirusno dejstvo. Pepermint ili nana sadrži mentol koji u vidu tankog sloja oblaže sluzokožu grla i ublažava simptome upale i kašlja i pomaže pri eliminaciji i izbacivanju nakupljenog sekreta i sluzi.

5. Koren sleza

Ovaj čaj je odličan u obnavljanju izgrebane sluzokože grla, a otklanja i bol i natečenost. Međutim, glavna mu je mana što se priprema malo duže, pa se ne može odmah primeniti čim vam se dete požali da ga boli ili grebe grlo. Potrebno je da punu supenu kašiku osušenog korena belog sleza prelijete čašom proključale vode i da to ostavite da stoji preko noći, a tek sutradan da ga procedite i pijete u manjim količinama tokom dana. Osušeni i usitnjeni koren sleza možete pronaći u bilo kojoj apoteci ili prodavnici zdrave hrane.

Iako je korišćenje ovog čaja kod dece u potpunosti bezbedno, utvrđeno je da slez utiče nepovoljno na dejstvo drugih lekova i povećava nivo šećera u krvi, pa ukoliko vaše dete uzima neke lekove ili je dijabetičar, potrebno je da se konsultujete sa lekarom pre no što mu ponudite ovaj čaj.

6. Ehinacea i žalfija

Ehinacea i žalfija su biljke koje se koriste u lečenju već vekovima. Mešavina ove dve biljke u vidu spreja se pokazala odličnom u otklanjanju bola u grlu. Dok ehinacea jača odbrambene sposobnosti organizma, žalfija ima antisepdično dejstvo, sprečava širenje i nastanak dalje infekcije i razbija sluz.

Ipak, ehinaceu ne treba davati deci malđoj od 12 godina, jer može izazvati alergijske reakcije. Stoga koristite ovu mešavinu samo ako vam je dete dovoljno veliko, tj. starije od 12 godina.

7. Inhalacija čajem i eteričnim uljima

Da biste smanjili bol i otečenost grla kod deteta, potrebno je da u vruću vodu sa čajem kamilice  dodate nekoliko kapi eteričnih ulja, a potom da se vaše dete nagne nad posudom i udiše paru, tj. da se inhalira. Za najbolje rezultate pokrijte mu glavu peškirom, kao i posudu sa eteričnim uljima. Od eteričnih ulja možete koristiti eukaliptus, nanu, lavandu. Naravno, kod mlađe dece treba voditi računa da se dete ne opeče i ne povredi kada je u blizini vrele vode, pa je možda pametnije sačekati da dete bude starije.

Inhaliranje se obavlja dvaput dnevno i treba da traje najmanje 10 minuta. Proverite da li dete duboko udiše paru kako bi stigla do bolnog i otečenog grla.

8. Hidratacija

Da bi organizam normalno funcionisao, potrebno je obezbediti mu dovoljnu količinu vode. Uzimanje dovoljne količine vode je naročito bitno kada su deca bolesna. Stalna hidratacija i vlaženje grla su dobri, jer se tako spiraju i eliminišu alergeni koi izazivaju bol.

Koliko je potrebno da dete uzme tečnosti je, kao i kod odraslih, individualna stvar i zavisi od temperature, klime, koliko je dete aktivno, koji je sastav voća i povrća koje unosi u organizam. Ukoliko je urin kod deteta bistar i svetložut, to je najčešći znak da dete uzima dovoljno tečnosti.

Ukoliko vaš mališan nije obožvalac vode, što je česta pojava kod beba i mlađe dece, možete u vodu dodati neko voće, kao što je limun, jagoda, pomorandža, i ostaviti da u frižideru odstoji neko vreme (izbegavajte sokove, pogotovo one koji sadrže šećere). Što duže stoji u frižideru, to je ukus intenzivniji i više podseća na sok. Vlažite vazduh u prostorijama gde borave deca, jer suv vazduh ume da deluje nadražajno na već bolno i upaljeno grlo dece.

9. Šolja tople čokolade ili kakaoa – nije čaj ali deluje!

Ova poslastica je omiljena među decom i gotovo da ne postoji dete koje ne voli šolju tople čokolade ili kakaoa. Sve što je potrebno je da u veoma toplo mleko razmutite dve kašike kakao praha i prepustite se delovanju ovog napitka koji će ublažiti osećaj bola u grlu, a povečati osećaj zadovoljstva i izazvati osmeh na dečijem licu.

10. Kurkuma čaj ili napitak

Ovaj indijski začin može biti odličan lek za gušobolju. Dodajte kašičicu kurkume u prahu u čašu vrele vode i ovakav napitak će otkloniti bolove. Pošto deca često imaju odbojan stav prema nečemu što je novo i što im se ne sviđa, možete dodati kurkumu u sok koji je sličan po boji i time je zakamuflirati. Ukoliko dodate kurkumu u čašu toplog mleka detetu pred spavanje, olakšaćete mu, a ujutru će se probuditi kao novo.

11. Beli luk kao čaj

Zbog svog antibakterijskog svojstva, beli luk je u lečenju virusnih i bakterijskih infekcija grla neprikosnoven. Beli luk je odličan i u uklanjanju mnogih gljivica. Uzmite 3-4 čena belog luka, oljuštite ga i zgnječite, a zatim smesu dodajte u provrelu vodu i krčkajte 10-ak minuta na tihoj vatri. Kada se čaj prohladi, procedite ga i dajte detetu da popije. Deca često imaju odbojan stav prema belom luku zbog specifičnog i jakog mirisa, pa ukoliko vaše dete odbija da popije ovaj čaj, dodajte beli luk u supe i čorbice koje ćete mu poslužiti.

12. Sveži đumbir

Osim što je odličan začin u mnogim jelima i napicima, đumbir se pokazao kao odlično sredstvo u borbi protiv infekcija grla. Uzmite kašiku oljušćenog i naseckanog đumbira i dodajte ga u provrelu vodu. Nakon 10-ak minuta kuvanja, sklonite čaj sa vatre, prohladite, procedite, zasladite medom po ukusu i ponudite vašem mališanu. Ukoliko se radi o deci starijeg uzrasta, možete im direktno dati komad oljušćenog đumbira koji će žvakati i sisati kao oribletu, a sokovi koje otpušta đumbir će delovati na sluzokožu bolnog grla.

13. Detoks čaj ili čaj za imunitet

Za razliku od meda, ovaj napitak neće baš obožavati deca mlađeg uzrasta, ali ipak vredi pokušati. Možete dodati malo meda kako biste ih privoleli da piju ovaj čaj, a i tako ćete neutralisati ukus bibera. Ali zato će deca starijeg uzrasta veoma rado isprobati ovaj čaj, jer u sebi sadrži sve one začine koje “veliki” piju i koriste u ishrani.

Dakle, kako napraviti ovaj čaj?

Potrebno je da da sveži đumbir oljuštite i isečete na komade u količini pune supene kašike (parčad iseći sitno, ali ne previše). Zagrejte šolju vode do samog ključanja, a zatim je sklonite sa vatre pre no što proključa. Prelijte đumbir i ostavite sve da odstoji najmanje dva minuta, jer je đumbiru potrebno nešto više vremena da otpusti sve svoje lekovite sastojke.

Nakon nekoliko minuta, procedite čaj, ostavite da se ohladi, tj. bude topao, a onda iscedite pola limuna (nikako ne cedite limun u vreo čaj jer će limun izgubiti svoja svojstva). Na kraju uzmite bočicu kajenskog bibera i protresite je jednom na dole, ali nikako nemojte dodavati veće doze bibera, jer deca onda odbijaju ovaj čaj zbog ljutine. Zasladite po želji. Pije se 3-4 puta dnevno.

Ovaj čaj je idealan kod prehlada i kada već nastupi upala grla, ali je još bolji i delotvorniji u prevenciji prehlada jer jača naš imuni sistem. Zato neka vam se obavezno nađe na stolu u mesecima kada vladaju epidemije gripa i prehlada, a naročito kod dece koja idu u vrtić ili školu.

Author: Nena Jovanović

Profesionalna izrada web sajta u Nišu: https://www.seoexpert.rs/izrada-web-sajta.php.