Ukusi tradicije – jela sa juga Srbije koja obožavamo

rostilj kobasice

Mnogi se slažu da nam najbolja domaća jela dolaze sa juga Srbije. Pročitajte nešto o jagnjećoj kapami, janiji i sprži, kao i drugim čuvenim jelima tih predela.

Tradicionalna srpska jela spremaju se s puno umeća i ljubavi, od najkvalitetnijih sastojaka sa naših prostora. Iz tog razloga omiljena su i u svetu, a i kod nas: to što kod većine ljudi egzotična kuhinja nema neku „prođu” nije stvar sirovosti, već (dobrog) ukusa!

Ovo su neka od najboljih srpskih jela koja su karakteristična za južnu Srbiju.

#1 Podvarak

Izvrsno zimsko jelo koje greje srce i stomak, omiljeno na našim trpezama. U podvarak uz kupus možete staviti svoje omiljeno meso, a najlepši dodatak je pokoji čen crnog luka i čaša vina. Za malo manje masnu, ali ništa manje ukusnu varijantu stavite dobre komade ćuretine, a pravi hit biće i slanina i suvo meso.

#2 Jagnjeća kapama

Kapama se može spremati i sa teletinom, ali prava je poznata kao jelo sa odabranim komadima jagnjetine i spanaćem kao bazom, a u njega ide i pomalo pasulja, šargarepe i drugog povrća.

Danas se ovo okrepljujuće jelo ne sprema tako često, a trebalo bi – nutricionisti kažu da je kapama ne samo ukusna, već i prava vitaminska bomba! Jede se topla, a uz činiju vruće kapame služi se i jogurt.

#3 Janija

Ovo jelo sa junetinom (po izboru i teletinom) nastalo je na prostoru gde se oseća snažan makedonski uticaj, i smatra se da potiče iz Vranja. Uz paradajz i meso, u janiju idu i komadi krompira: u jednom jelu imate proteine, vitamine, ugljene hidrate i vlakna. Možete ga začiniti po ukusu, a autentični ukus dobićete uz pomoć peršuna i aleve paprike.

Janija se javlja u više varijanti, pa tako postoji i ona sa tri vrste mesa (teletina, piletina i svinjetina), kajmakom, sirom, patlidžanom i drugim povrćem.

#4 Tikvanik (bundevara)

Recept za pitu od bundeve je veoma star i turskog porekla; susret dve kulture ostavio je Srbiji ovu izvrsnu poslasticu, a može se jesti i kao slana pita, s dodatkom kajmaka i soli.

Tradicionalna bundevara pravi se, pretpostavljate, sa narendanom tikvom (bundevom), ali se kore razvijaju ručno: testo za jufke mesi se s brašnom i toplom vodom i premazuje uljem ili istopljenim buterom. Nadev za slatku pitu začinite s malo cimeta i šećera.

#5 Tavče

Zapečeni prebranac, s punim nazivom gravče na tavče, još jedan je od makedonskih specijaliteta koji se prelio na jug zemlje, a izuzetno je popularan u celoj Srbiji. Restorani nacionalne kuhinje obavezno imaju zapečeni pasulj na meniju, jer je uvek tražen, pa čak i oni restorani za doček Nove godine.

Kako bi se očuvao pravi, starinski šmek, gravče na tavče sprema se u zemljanoj posudi: pasulj se zapeče s crnim i belim lukom, alevom paprikom i drugim začinima, a možete uz njega poslužiti i kobasice.

#6 Sprža

Kaloričan leskovački delikates koji se pamti! Sprža se dobija kada se tope čvarci – u nju se dodaju kisele i ljute papričice, jaja i so i biber. Sprema se u vrelom tiganju na masti, a služi uz domaći ajvar i čašicu rakije.

#7 Leskovački roštilj

Nemoguće je pomenuti Leskovac a da se ne setimo ukusnih specijaliteta od mesa koji potiču sa ovih prostora. Roštiljsko meso sprema se dobro usoljeno i sa pikantnim, pa i ljutim začinima, na otvorenoj vatri – ćumur daje izuzetnu aromu i čini meso sočnim.

Uz roštilj se služe osvežavajuće vitaminske salate od lokalnog svežeg povrća, a meso se seče na panju. Leskovačka mućkalica pravi se od svinjskog mesa ispečenog na roštilju, koje se dodaje u dinstani luk, paprike i paradajz, i krčka sa začinima i slaninom.

#8 Paprike s pirinčem

Južni krajevi čuveni su po verovatno najboljoj paprici na svetu. Njena aroma je tako dobra da se melje u začin, a koristi se i kao sastavni deo mnogih posnih i mrsnih jela.

Jedno od najpopularnijih posnih jela su suve paprike punjene pirinčem. Kada suve paprike omekšaju u toploj vodi, pune se skuvanim pirinčem sa začinima i zapeku u rerni. Imajte kod sebe čašu hladne vode kada ih jedete: dobro će doći ako baš vama zapadne ona otrovno ljuta!

Ovo su samo neka od jela koje nam daruje jug Srbije. Jedu se pretežno zimi: pikantna, kalorična i okrepljujuća, mamiće vas kući nakon hladnog radnog dana.