– Bilans stanja
– Bilans uspeha
– Statistički izveštaj
Ostala pravna lica- velika, srednja i mala preduzeća, osim bilansa stanja i uspeha i statističkog izveštaja, obavezna su da izrade i:
– Izveštaj o ostalom rezultatu
– Izveštaj o promenama na kapitalu
– Izveštaj o tokovima gotovine
– Napomene uz finansijske izveštaje
– Godišnji izveštaj o poslovanju
OBRAČUN POREZA NA DOBIT
Uz ove finansijske izveštaje, izrada završnog računa podrazumeva i izradu obračuna poreza na dobit na propisanim obrascima:
– Poreski bilans
– Poreske prijave APD i PDP
– Poreske obrasce PK, OA i SU
PREDAJA IZVEŠTAJA
Zakonom je propisano da se finansijski izveštaji i poreski bilans predaju isključivo elektronskim putem, potpisani kvalifikovanim elektronskim potpisom zakonitog zastupnika, a ona pravna lica koja nisu zabeležila promet u odgovarajućoj goditi, niti imaju imovinu i obaveze u poslovnim knjigama, dostavljaju izveštaj o neaktivnosti s potpisom zakonskog zastupnika.
Završni obračun u elektronskom obliku se podnosi Agenciji za privredne registre. Poreskoj upravi se završni račun više ne podnosi, sem na njen zahtev. Poreski bilans i Poreska prijava podnose Poreskoj upravi u papirnom obliku preduzetnici do 15. marta, a pravna lica u elektronskom obliku, do 30. juna.
Rok za podnošenje završnog obračuna za statističke potrebe, koji obuhvata Bilans stanja, bilans uspeha i Statistički aneks, je 28. februar. Za javno objavljivanje rok je 30. jun.
ZNAČAJ ZAVRŠNOG RAČUNA
Osim radi ispunjenja zakonske obaveza u vidu izrade finansijskog izveštaja, završni račun i krajnja slika poslovanja preduzeća koju on daje, značajni su radi ostvarenja prava na dobijanje kredita, lizinga i donacija, kao i učešća na tenderima. Iz njega se vidi kolika je dobit firme u posmatranoj godini.