Kao lek iz prirode koristimo plod, listove i seme dunje
Kako vam može pomoći: plod dunje izvrsno je sredstvo za lečenje anemije. Dunja je veoma pogodno sredstvo u lečenju sluznice ždrela, krajnika i disajnih putova. Kad imam problema sa želucem skuvam dunju ili je ispečem u rerni. Odličan je čaj od lista dunje protiv proliva.
Latinski naziv: Origanum vulgare
Zovu je i vranilovka ili mravinjac u nekim krajevima Srbije. Za čaj koristim grančice origana.
Hemijski sastav. Sadrži eterično ulje (timol, cimol, karvakrol), flavonoide, tanine, askorbinsku kiselinu. Sadrži gvožđe i selen.
Kako vam može pomoći: blagotvorno deluje na sve unutrašnje organe: jetru, slezinu, bubrege, bešiku, pluća. Koristim ga kao čaj protiv svih vrsta gljivica, kad mi se koža upali usled neke infekcije, ali i za ispiranje ekcema. Dobar je i za bolove kod reume.
Čaj pravim ovako: jednu kašiku usitnjenog origana prelijem sa 200 ml ključale vode. Sud poklopim i ostavim da stoji 30 min. Procedim i pijem tri šolje čaja dnevno pre jela. Odlična je tinkture od origana: 10 g biljke na 150 ml 70% etilalkohola. Ostaviti da stoji 7-10 dana na tamnom mestu pri sobnoj temperaturi, Uzimati 30-40 kapi 3-4 puta na dan.
Pored ovih biljaka na koje sam obratila više pažnje, naravno, kuvam čaj od kamilice, nane, majčine dušice, žalfije. Sve su to odlični čajevi koje vć svi godinama koristimo, neću se zadržavati na njima. Eventualno ću spisku dodati kantarion koji je odličan za uboje, opekotine i rane na koži, i čaj od lipe koji koristim za smirenje i pred spavanje posle stresnog dana na poslu.
Manji zdravstveni problemi često su signali kojima telo poručuje da mu nešto nedostaje. Evo kako mu možete pomoći da se izleči hranom.
Koju hranu jesti da povećate potrebe vitamina A: izbor je lak – jedna šargarepa na dan ili povremeno pojedite džigericu. Trudnice ne bi trebale jesti džigericu, jer previše vitamina može naškoditi plodu
Naša je hrana već pojačna vitaminima. Brza hrana, gazirana pića i ona vitaminska sadrže mnoge dodatke, supstance koje već organizmu daju određenu količinu energenata i vitamina. Imajte na umu da ne smete uzimati previše vitamina i minerala jer, ne znajući, premašujete gornju granicu. Ovo je neka osnova, a za više detalja pogledajte na primer knjigu Ane Gifing “Porcija zdravlja“.
• Pojednostavite ishranu. Što je više sastojaka koje su sastavni deo nekog kupljenog dodatka, to je veća verovatnoća da bar jedan od njih neće imati pravu količinu.
• Kombinujte ishranu i sve dodatke ishrani prema vašem uzrastu i zdravlju, a ne zato što bi tako trebalo. Multivitamini često sadrže malo gvožđa, a oni namenjeni starijim ljudima imaju više kalcijuma i vitamina D od proizvoda čija su ciljna grupa mlađe odrasle osobe.
• Uzmite vitamin D uz ručak. Jedna je studija doklazala da se vitamin D bolje apsorbuje kad se konzumira uz najobilnije obroke koji imaju više masnoće od doručka.
• Pazite se vitamina K koji pomaže zgrušavanju krvi. Može se pomešati sa lekovima za srce i uticati na loš proces zgrušavanja krvi.
• Sadašnjim i bivšim pušačima se preporučuje da izbegavaju multivitamine s puno betakarotena ili vitamina A; dve su ih laboratorijske analize povezale s povećanim rizikom od raka pluća.