Bezbednost na putu je na prvom mestu za svakog vozača

saobracajni-znak-automobil

Bezbednost na putu je nešto što bi trebalo da bude na prvom mestu svakom učesniku u saobraćaju, pa tako i vozačima. Sticanje vozačke dozvole predstavlja početak tog procesa i predstavlja preuzimanje odgovornosti. To je prvi korak u sticanju znanja i veština koje će vozači koristiti tokom svog života na putevima i biti odgovorni za sebe i sve ostale koji učestvuju u saobraćaju. Ono što je bitno za svakoga ko upravlja vozilom je: pravilna priprema vozila, poznavanje saobraćajnih pravila i odgovorno ponašanje u svim situacijama.

Priprema vozila pre vožnje

Pre nego što krenete na put, potrebno je da obavite provere koje su vrlo bitne za sigurnu vožnju. Nešto što je najvažnije i što u velikoj meri garantuje bezbednost na putu je tehnička ispravnost vozila. Ako redovno održavate svoj automobil, smanjićete rizik od kvarova na putu. Evo nekoliko stvari na koje je potrebno obratiti pažnju i redovno proveravati.

  • Kočioni sistem – Ispravne kočnice su vrlo bitne u vožnji. Bilo kakav nepravilan rad kočionog sistema, odmah treba proveriti i popraviti.
  • Gume – Pravilno napumpane gume omogućiće bolju kontrolu nad vozilom i obezbediti sigurnost u vožnji. Vrlo je bitno da redovno proveravate pritisak u gumama.
  • Svetlosna signalizacija – Kako biste u toku putovanja bili vidljivi za ostale učesnike u saobraćaju, svi farovi, migavci i stop svetla moraju biti u funkciji.
  • Akumulator i alternator – Ukoliko imate problem pri paljenju vozila, a svetla u toku vožnje imaju slabiji intezitet, vrlo je moguće da se pokvario rotor za alternator. Ovakav kvar potrebno je otkloniti u što kraćem roku i izbeći dodatne probleme na putu.
  • Rezervni delovi – U slučaju manjeg kvara, ponekad problem možete rešiti sami. Naravno, važno je da kod sebe imate rezervne delove kao što su: sijalica, osigurači, brisači i alat za popravku.

Važnost defanzivne vožnje

Defanzivna vožnja je takav način upravljanja vozilom koji vam pomaže da izbegnete nezgode i bilo kakve incidente na putu, bez obzira na situaciju i uslove vožnje. Kada je u pitanju defanzivna vožnja, radi se o najefikasnijem ponašanju u saobraćaju čiji je glavni motiv držanje na odstojanju od opasnosti. Ovo su neki od ključnih stvari kojih se treba držati kada upravljate vozilom:

  • Držite bezbednu distancu – Nikada nemojte biti preblizu voilu koje se kreće ispred vas. Na ovaj način možete na vreme reagovati u slučaju naglog kočenja.
  • Poštujte ograničenja brzine – Vozite u skladu sa ograničenom brzinom, obezbedićete sigurnost. Brza vožnja onemogućava vozaču da reaguje na vreme u slučaju da dođe do neke nepredviđene situacije na putu.
  • Budite oprezni na raskrsnicama i kružnim tokovima – Kružni tokovi su za neke vozaće mesta gde se nepoštuju pravila prvenstva prolaza. Ovo nikako ne sme biti slučaj jer su pravila jasno definisana i uvek ih se treba držati.
  • Pratite mrtve uglove – Obavezno obraćajte pažnju kada skrećete ili se prestrojavate na takozvane “mrtve uglove” i pogledajte da u blizini nema vozila ili motociklista. 
  • Izbegavajte korišćenje mobilnih telefona – U slučaju da morate da koristite telefon dok vozite, obavezno koristite hands-free uređaj. Veliki broj nezgoda na putu dešava se upravo zbog nepažnje vozača koji u tom trenutku telefonira.

Ova pravila savladavaju se tokom samog polaganja vožnje. Zbog toga je od izuzetne važnosti da birate auto školu koja će vam pružiti vrhunsku obuku. Jedna od takvih je auto škola Sušić čiji instrukori imaju najbolje preporuke od polaznika koji su sada uspešni vozači. 

Kako reagovati u hitnim situacijama

Automobil se uvek kvari iznenada i, kao po nepisanom pravilu, onda kada vam je najviše potreban. Zbog toga je veoma važno da u svakom trenutku imate adekvatne informacije o nabavci auto delova. Ako saznate da su neki rezervni auto delovi na popustu, a možete da ih kupite iako vam nisu trenutno potrebni, ne propustite tu priliku. Čak i vozačima koji poštuju sve mere predostrožnosti i ne prepuštaju ništa slučaju mogu se desiti nepredviđene situacije. Potrebno je da znate kako treba reagovati u tom slučaju. 

  • Pukla vam je guma – Ovo je jedna od neprijatnosti koje vas mogu zadesiti na putu. Potrebno je ostati smiren, ukljičiti sva četiri migavca i automobil zaustaviti na bezbednom mestu. Ako ste dovoljno stručni, gumu možete zameniti sami ili pozvati pomoć.
  • Kočnice ne reaguju – Situacija koja za one manje iskusne može biti vrlo stresna, ali nema mesta panici. Pokušajte tako što ćete postepeno smanjivati brzinu. Ukoliko ovo ne uspe, pažljivo koristite ručnu kočnicu.
  • Problem sa akumulatorom – Ako imate problem pri paljenju, proverite rotor za alternator. Ovakav kvar trebalo bi otkloniti što pre.

Biti učesnik u saobraćaju je odgovornost. Ovu ulogu treba ozbiljno shvatiti i ponašati se u skladu sa svim propisima. Vozite pažljivo i ponašajte se odgovorno prema sebi i drugim učesnicima u saobraćaju. Vodite računa o ispravnosti svog automobila i redovno proveravajte rad svih njegovih delova. Ukoliko vam je potrebna pomoć, potražite je od iskusnih vozača ili majstora. 

Author: Nena Jovanović

Profesionalna izrada web sajta u Nišu: https://www.seoexpert.rs/izrada-web-sajta.php.