Žene mogu da utiču na kvalitet svoje kose

savrseno negovana kosa

Evo kako možete poboljšati kvalitet svoje kose i izvući iz nje maksimum! Kvalitet kose se menja s vremena na vreme, a mnogo toga zavisi i od vas.

Žene koje su bile u drugom stanju prilično su svesne ove promene. Tokom trudnoće kosa bude bujna, jaka i sjajna, a onda posle počne da opada i baca vas u očaj.

No, ne morate prolaziti kroz ovuživotnu fazu da biste primetili da kvalitet kose može da se menja. Nekad je dovoljno da prođete pored ogledala i da shvatite da vaša kosa nije kao što je bila. Zapravo, stanje kose i kože prilično je dobar pokazatelj vašeg celokupnog zdravlja. Zato, nemojte da uzimate to zdravo za gotovo.

Istina, ako imate retku i prirodno tanku kosu ili prirodno ravnu kosu, šanse da drastično promenite njen kvalitet i učinite je prirodno kovrdžavom su nikakve. Ne možete protiv prirode, ali da biste poboljšalji kvalitet svoje kose i izvukli maksimum iz nje, onda ćete morati u skladu sa prirodom.

Kako da znate da imate loš kvalitet kose?

U većini slučajeva to će biti krajnje očigledno. Kosa vam je lomljiva, tanka, opada, nema sjaja i sušta je suprotnost onoj koju obično viđate na reklamama. No, ako vam baš treba potvrda, uradite mali test sa vodom.

Potopite pramenove kose u šerpu sa vodom. Ako potonu, to je loš znak. Znači da kosa lako i brzo apsorbuje stvari iz svoje okoline, da je porozna i nezaštićena. Treba joj dakle neki hitan tretman!

Spremni onda da vam otkrijemo kako poboljšati kvalitet kose?

Evo saveta koji će vam u tome pomoći.

Jedite više proteina

Kosa je napravljena od proteina, među kojima keratin igra jako bitnu ulogu. Da bi vaša kosa dobila na kvalitetu, poželjno je da kosu obogatite proteinima. To možete da uradite na taj način što će nabaviti neko dobro proteinsko pakovanje za kosu, ali je još bolje ako borbu za bolji kvalitet kose započnete u svom tanjiru. Potrebno je, dakle, da jedete što više proteina, a idealno neke potpune izvore proteina kao što su meso i riba.

Jedite više namirnica bogatih gvožđem

Anemija, odnosno nedostatak gvožda u organizmu, kao jedan vid manifestovanja ima slabu kosu koja oapda i koja je jako lošeg kvaliteta.

Ne kažemo vam sad da odmah posrljate po neke tablete gvožda u prvu apoteku.

Prvo proverite krvnu sliku a najboja za to je privatna poliklinika Bocokić u Nišu i ustanovite da li je to vaš slučaj.

Ukoliko jeste, gledajte sa vedrije strane – bar ste našli uzrok lošeg kvaliteta vaše kose i unosom veće količine gvožđa poboljšaćete njen kvaklitet i smanjiti opadanje.

Ishrana može biti dobar put ka tom cilju, pa pretresite svoje navike i svoj jelovnik i ustanovite ima li u njemu dovoljno namirnica bogatih gvožđem. Najbolje su one životinsjkog porekla (meso, džigerica, školjke, žumance)

Unosite više vitamina C

Svo to gvožđe koje unesete nije ništa ako ne unosite vitamin C! Jedno bez drugog ne ide! Vitamin C pomaže apsorpciju gvožđa i tek zajedno imaju funckiju. Sa druge strane, ovaj vitamin je bitan i ako anemija nije vaš problem i može uticati na to poboljšate kvalitet kose. Ovaj vitamin važan je za stvaranje kolagena, proteina koji je bitan za zdravu kosu, ali pre svega za zdrav skalp. Samo iz zdrave kože glave raste kvalitetna kosa.

Proverite hormone

Kada već govorimo o kosi kao ogledalu zdravlja, onda proverite hormone. Vrlo često su upravo oni uzrok opadanja kose i gubitka njenog kvaliteta. Razloga za disbalans hormona ima mnogo. Neki su normalni, kao što je trudnoća recimo i period dojenja kada kosa gubi na kvalitetu i opada. Drugi su najćešće izazavani stresom i nedostatkom sna A ima i onih stresnih situacija za kosu kojima sami doprinosimo.

Smanjite stresni uticaj  na kosu

Žene vole da stilizuju svoju kosu na ove ili one načine, ali je ponekad i “prestilizuju” što na kraju dovede do gubitka kvaliteta kose, njenog  isušivanja, lomljenja, tanjenja i opadanja. Ukoliko je to vaš problem, možda je vreme da porazmislite o tome kako da je oporavite.

Podrazumeva se da treba da smanjite sve ono što zagreva, čupa, zateže, trlja, kida i lomi vašu kosu. Da i ne govorimo o svim onim hemikalijama koje menjaju strukturu same dlake kao što su razne farbe, kiseline za trajne frizure i slično. Umesto ovoga, nabavite neki blagotvoran šampon za svoju kosu, jer to može biti delotvoran način kako izlečiti opadanje kose kod žena. I budite strpljivi. Čekanje će se isplatiti!

Uradite piling kose

Piling lica i tela su nam uobičajena stvar, premda mnogi ni to ne rade redovno. Međutim, piling kose tek malo ko radi, a zapravo upravo ovo može biti jako dobra stvar da poboljšate kvalitet svoje kose. Istina, i ne radi se o pilingu kose, takve grube stvari bi je i oštetile, nego o pilingu skalpa.

Znate već da piling podrazumeva da nekim abrazivnim sredstvom sa sitnim česticama uklonite mrtve ćelije sa svoje kože i omogućite zdravoj koži da zablista. Zdrava koža podjednako je bitna za vaše lice, kao i za vašu kosu. Ukoliko je vaš skalp prekriven sitnim ljuspicama peruti, to onda sprečava rast kose. Sa druge strane, sprečava i da sve ono što spolja nanosite kao hranljivu masku za kosu dopre do njenog korena.

Piling kose bukvalno uklanja tu barijeru i može biti vaš način kako da poboljšate kvalitet kose. Jednostavan način da to odradite jeste da dodate svom režimu pranja malo sode bikarbone i istrljate teme sa njom.

Ne preterujte sa pranjem kose

Verovale ili ne, ali to što na vašem šamponu piše da je za svakodnevno pranje, ne znači baš da to treba da radite tako. Svaki dan je ipak malo previše i umesto da poboljša, može da uništi kvalitet vaše kose.

Zašto, pitate se?

Sebum je prirodna masnoća i ima svoju ulogu na našoj kosi. Štiti je od spoljnjih uticaja i daje joj sjaj, vlažnost i elastičnost. Dobro je dok da ima u normalnim količinama. Svakodnevnim pranjem vi uklanjate sav sebum i izlažete kosu spoljašnjim uticajima bez zaštite. Da popravite štetu, posežete za drugim prirodnim uljima za kosu. A do toga i ne mora doći. Samo nemojte da perete kosu svaki dan. Neki dan je dovoljna samo voda, a ostalih dana birajte šampone bez jakih deterdženata odnosno bez sulfata.

Pravilno češljajte mokru kosu

Budite nežni sa kosom, posebno kada je mokra. Ona je mnogo osetljivija i lomljivija od suve kose. Zato, nemojte previše agresivno da perete i trljate kosu. Ako niste nežni, ne bi trebalo da vas iznenadi veliki broj dlaka u kadi nakon tuširanja.

Ako već iz iskustva znate da vam je češljanje suve kose nemoguća misija, onda nabavite češalj sa širokim zupcima i očešljajte mokru kosu – pažljivo, od krajeva ka korenu kose.

Masirajte glavu

Možda vam ovo zvuči uvrnuto, ali razmislite još jednom. Ako odete kod dobrog fizera, on će vam uvek dobro oprati kosu. Ponekad to pranje baš potraje, zar ne? Ali zapravo tako i sami treba da se odnosite prema svojoj glavi. Masaža glave zapravo podstiče cirkulaciju, a time je i teme zdravije, folikuli ishranjeni i vremenom i kosa dobije na kvalitetu. A još je bolje da ne masirate na suvo, već da u kožu glave utrljate neke aktivne materije koja poboljšavaju rast kose.

Sad ćemo o njima.

Ricinusovo ulje za kosu

 

Jedno od najboljih prirodnih rešenja koje možete upotrebiti da biste popravili kvalitet kose jeste ricinusovo ulje za kosu. Mnogo je žena koje se kunu u njegovo dejstvo i tvrde da im je od njega kosa postala jača, deblja, kvalitetnija i počela da raste brže. Poželjno je da masku sa ricinusovim uljem za kosu koristite bar 3 puta nedeljno. Problem sa ovim je što zahteva dosta vremena, ali ako ga imate, evo onda i tog saveta.

Ricinsuovo ulje razredite u malo maslinovog ulja kako biste ga lakše naneli na kosu. Dobro je da ga malo zagrejete, da bude mlako jer tada bolje deluje na koren kose. Utrljate u koren kose i pri tom iskorisite sve prednosti masaže, pa razvucite niz dlaku. Sve to prekrijte kapom za tuširanje, pa peškirom i ostavite najmanje sat vremena, a poželjno i duže. Isperite nakon toga. Razliku u kvalitetu videćete već nakon mesec dana.

Kopriva za kosu

Ako pitate starije žene šta je dobro za kvalitet kose, jednoglasno će vam reći da je to kopriva. I ne greše! Kopriva je puna vitamina i minerala, među kojima je bitno da istaknemo gvožđe od kojeg jača koren kose. A od korena sve i počinje. Što je on ishranjeniji i zdraviji i kosa je kvalitetnija.

Dobra stvar kod koprive je što nju možete koristiti i spolja i iznutra. Spolja isperite kosu nakon pranja čajem od koprive i dobro utrljate u koren. Ostavite malo da odstoji, pa isperite čistom hladnom vodom – bez šampona. Iznutra je koristite tako što ćete da pijete čaj od koprive.

A koliko je kopriva dobra za kvalitet kose govori i činjenica da postoje i tinkture od koprive za kosu, šamponi i ulje od koprive. Treba samo da izaberete kako da je upotrebite!

Beli luk za kosu

Beli luk možda nije najmirisniji način da povratite kvalitet svojoj kosi ali kako sprečava opadanje kose, svakako mu treba pružiti šansu. Možete naći šampone sa belim lukom, ali gledajte da budu bez sulfata i zaista prirodni. A možete i sami da napravite melem za kosu. U malo čičkovog ulja sitno iseckajte nekoliko čenova belog luka i ostavite da luk ispusti svoje hranjive materije u ulje. Onda to ulje koristite za kosu. Biće bogato cinkom,selenom koji su značajni za zdravlje skalpa i uklanjanje peruti koja može da utiče na kvalitet kose.

Najbrži način je da usitnite  beli luk pa pola sata pre pranja kose jednostavno utrljate u teme glave. Ostavite malo da deluje, pa operite kosu. Neprijatnog mirisa neće biti, a kvalitet kose će vremenom biti itekako vidljiv.

Lepota i kvalitet kose, kao što vidite, u mnogome zavise od vas samih. I nije dovoljno samo kupiti dobar šampon i super-obećavajući regenerator. Ako želite bolju kosu, onda kvalitet života mora da vam bude bolji. Pobrinite se za nju i spolja i iznutra.